Jablko

Vytvořil Amairgil
 
Máme nový občanský zákoník. To se máme. Však jsme se na něm podíleli. Sladké to jablko s příchutí nových svobod a přiznáním práv, jaká jsme ještě neměli. Tak si je pojďme prohlédnout, abychom zjistili, kdo nám ho podal a z jakého stromu.
 
Posílení práv jednotlivce vůči většině.
Zní to krásně a chvilku si to budeme užívat.
Bral bych s rezervou výhodu zplnoletnění šestnáctiletých. Není to totéž jako trestní zodpovědnost posunutá na dřív, kvůli chuligánům ničícím auta na sídlišti. Napadá mne úhel pohledu, jestli to nejsou zadní vrátka pootevřená vykořisťování mladistvých. Má mladý podnikatel dostatek životních zkušeností na to, aby rozpoznal podvodnou nabídku k úvěru?
Nesežene rodič potomku práci a nepřesvědčí k plnoletosti ho prostě proto, aby se ho zbavil?
Vždyť vysokoškolský student je čím dál tím dražší…
A co erotická živnost pohledné dcery, na které by se mohla matka spolupodílet?
Bude pacient v léčebně dostatečně chráněný před svým právem na kompetentní podpis pod ručení za úvěrovou smlouvu, kterou mu podstrčí vykutálený přítel?
Posílení práva na odškodnění za újmu
Soused přijde o psa, který se ocitl pod vaším autem, popř. motocyklem vašeho pubescenta. Vypukne válka, kterou vyhrají advokáti a jejich tučná konta? Polil jste sousedce na návštěvě kávou její rodinnou fotku. Nebude mít příležitost vám vrátit i s úroky váš loňský zájezd po Středozemním moři na lodi , co jste si užili s přítelkyní a která jí o něm nadšeně u kafe vyprávěla?
Udělali jste si krásnou fasádu na domě na vsi? Tak si odteď dávejte pozor na své jednání, třeba až budete sekat sekačkou a uletí kámen, anebo aby se vaše stoletá jabloň nezlomila přes plot. Možnosti, co z takové události vytřískat přibyly, zamyslel bych se nad novou občanskou pojistkou…
Přicházíte jako úspěšný muž do styku s různými krásnými sekretářkami? Tak opatrně ve vztazích. Nyní již nemusí otěhotnět. Stačí, když jí způsobíte nehmotnou citovou újmu. Třeba fotoaparátem ve vašem mobilu. Odmítl jste jako kantor zdvořile nabídku studentky? Hm…?
Posílení práv v rodinách
Rozhodne se vaše maminka, že vám vylepší váš život nebo bude mít pocit, že zasloužíte potrestání? Člověk je dvakrát dítětem a můžete se nadít překvapení v podobě podmíněné závěti, anebo soudního příkazu, že se o matku starat musíte a manželka se může sebrat a odejít s tím, že matka je váš problém.
Vyhodí vás z vysoké a rozhodl jste se podnikat? Starý pán může dědictví podmínit vašim dostudováním a firma může jít následně bez náhrady do kytek.
Domluví se vaše dospělá dcera, která s vámi žije, s kamarádkou, že jste jí způsobil citovou újmu? Abyste se pak nedivil rozsudku od soudkyně s poruchou osobnosti.
Vlichotil se do přízně tatínka úspěšný bratranec? Buďte na to opatrní, třeba když žijete ve společném, zrekonstruovaném rodinném domě.
Podepsala nemocná babička novou smlouvu o odběru elektrického proudu se zástupcem, kterého tu nikdo před tím neviděl? Už to nebude tak snadné vypovědět, neboť má na to zaručené právo i přes svou evidentní faktickou nezpůsobilost.
 
Svět okolo nás se změnil. A bude se měnit ještě víc. Komu ta změna prospěje? Tvůrcům změn? Advokátům a politikům, kteří možná budou vydělávat na spravedlivosti a právech obyčejných lidí? Ano, dostali jsme nová práva, ale s nimi i klacek. Abychom mohli být rozděleni a opanováni snáz, než před tím? Suďte se mezi sebou a nechte nás vládnout? To je heslo nové doby?
Definitivě se loučíme se zbytky kolektivní společnosti. Nenechme se zmást, že to je komunistické dědictví. Hodnoty jako sociální cítění, solidarita, pospolitost, rodina, mír a přátelství, to jsou hodnoty křesťanské a mají takový význam, že si je nedovolili zrušit ani komunisti. Tak nyní dostanou v mezilidských vztazích na frak.
Ovoce bylo utrženo, tak uvidíme poznání , které to přinese, až z něj ochutnáme.
.
Sitemap